Siųsti nuorodą draugui

* - būtina užpildyti
Siuntėjo el.paštas *:
Draugo el.paštas *:
Duomenys sėkmingai išsiųsti
+370 523 22 498   +370 616 30 916

Namo statyba. Geras projektas yra aukso vertės

2015-03-30

Pirmą namą reikia nugriauti, antrą parduoti, trečiame gali gyventi pats. Šį mitą nuvainikuoja specialistai, primindami, kad nesame tokie turtingai, kad statytume blogus namus, o tuolab - griautume.

Diskusijoje „Kaip pastatyti taupų vienbutį ar dvibutį namą iš blokelių?", kurią organizavo portalas www.statybunaujienos.lt, specialistai paaiškino, ką reikia žinoti, kad jau pirmas namas taptų šeimos svajonių namu.

Net ir geriausios medžiagos negarantuoja kokybės

Klausiama, kokio namo norėtų, diskusijos pašnekovė Viktorija, vardindama savo šeimos svajonių namo savybes, minėjo jo sandarumą, mažas šildymo sąnaudas. Diskusijoje dalyvavęs AB „Silikatas" direktorius Vytautas Česnauskas pristatė silikatinius blokelius ARKO, gaminamus iš vietinių ekologiškų medžiagų - smėlio, kalkių ir vandens, - apibūdindamas jų poveikį namui. Diskusijoje dalyvavę įvairių sričių specialistai atkreipė dėmesį, kad blokeliai gali būti labai tobuli, apšiltinimo medžiagos - pačios efektyviausios, bet tai dar nėra garantija, kad namas bus sandarus ir patikimas. „Blogų medžiagų nėra, bet jas galima sugadinti, - sakė Aidas Vaičiulis, Nacionalinės pasyvaus namo asociacijos direktorius. - Prieš pradedant statybas reikia pašalinti žmogiškąją įtaką, nes būtent žmogus daro klaidų."

Nacionalinės pasyvaus namo asociacijos direktorius taip pat pastebėjo, kad Lietuvoje prisibijoma inovatyvių sprendimų manant, kad namas dėl jų bus ne toks sandarus, ne toks patvarus.Jis atkreipė dėmesį ir į tinkamo sklypo pasirinkimą, pabrėždamas, kad statybos kaip tik nuo jo ir turėtų prasidėti, nes jo vieta gali lemti namo sandarumą, jo energinį efektyvumą. „Yra daugybė sklypų, kuriuose nepastatysi labai efektyvaus pastato. Tiesiog jį gali užstoti kalva arba reljefas. Ir net labai norėdamas efektyviau išnaudoti visus nemokamus dalykus, to nepadarysi, nes sklypas jau toks yra", - sako jis.

Tinkamas pasirengimas taupo laiką ir pinigus

Lietuvoje yra ne tik trys milijonai krepšinio specialistų, bet ir tiek pat statybininkų. Pono Vaičiulio teigimu, neretai žmogus, statydamas namą, įsivaizduoja, kad be pasiruošimo ir projekto suręs kokybišką ir sandarų pastatą.

„Kokybiškai padaryti ir išlaikyti procesą, susifokusuoti ir išspręsti problemas projektavimo metu - tai iššūkis. Esame įpratę - turime sklypą, išliejame pamatus, o paskui galvosim, kaip spręsim. Pasirinkus sklypą, reikia rasti ir komandą, kuri padėtų suprojektuoti, nes geras projektas yra aukso vertės. Priešingu atveju, esame pasmerkti nesėkmei", - diskusijoje kalbėjo p. Vaičiulis.

Pasistatyti namą tampa vis sudėtingiau, nes tai yra nebe paprastas, o inžinerinis statinys. Todėl klausimus, susijusius su energijos taupymu, reikėtų spręsti projektavimo metu. Ypač tai svarbu, p. Vaičiulio manymu, kuomet namas statomas ne rangos, o ūkio būdu. Geras projektas , anot p. Vaičiulio, yra tvarumo ir ilgaamžiškumo garantas.

„Prasidėjus statybos darbams turi būti kuo mažiau pokyčių, nes visi jie brangiai kainuoja ir gali daugiau sugadinti negu padaryti. Projektas - vienas iš pirmųjų etapų, kurį gerai ir tinkamai padarius, gali tikėtis, kad pastatysi gerą pastatą", - sako p. Vaičiulis.

Statybininkas turi atlikti tai, ką sukūrė architektas ir konstruktorius

UAB „Descon" direktorius konstruktoriaus Mindaugas Dagys, pastebi, kad, pavyzdžiui, pats blokelis yra sandarus, tačiau mūras iš jo, nepriklausomai nuo blokelio savybių, gali toks ir nebūti. „Jeigu ant fasado uždėsime vatą neteisingai, nebus sandaru, nors gamintojas gali sakyti, kad tai šilta medžiaga. Nusipirkus gaminį, inžinieriai turėtų išspręsti visą konstrukciją. Ir nuo to priklausys galutinė kaina", - kalbėjo p. Dagys.

Pritardamas konstruktoriui, Andrėjus Kožemiakinas, UAB „Verslo ekspresas" direktorius, pastebėjo, kad šiais laikais užtenka nusipirkti patentą ir tampi statybininku. Tačiau, jo nuomone, vienas žmogus negali žinoti visko.

„Bendrovė turi turėti savo darbų vadovus, atestuotus specialistus, kurie išmano, ką daryti, kokiomis medžiagomis, turi išmanyti technologijų procesus, kad nepridarytų nesąmonių", - mano p. Kožemiakinas.

Specialisto žodžiais, pagrindinė statybininko pareiga - laikytis technologinių procesų. Jeigu kažkas kelia įtarimų, yra neaišku, privalu konsultuotis su konstruktoriu, architektu ir nuolat su jais bendrauti. Ponas Vaičiulis tarstelėjo, kad šiuolaikinėje statyboje prarasta tai, kas gero buvo sovietmečiu, t. y. reglamentavimas, kurio laikytis ir dirbti griežtai pagal projektą - buvo privalu, tai buvo taisyklė.
„Architektas, konstruktorius, - kaip kompozitoriai, kurie tą kūrinį sukuria, o statybininkas - atlikėjas", - sako p. Vaičiulis, pabrėždamas, kad statybininkai turi atlikti tai, kas nurodyta projekte, o jeigu neaišku, reikia klausti tuos, kurie tą projektą parengė.